Agnieszka Sandomierz
>> czytaj więcej
Julia Kosałka
>> czytaj więcej
Dyplomy magisterskie 2019
>> czytaj więcej
Zapraszamy do polubienia nas na facebooku:

Rekrutacja - Instytut Edukacji Artystycznej APS w Warszawieoraz

Instytut Edukacji Artystycznej ApsINSTYTUT / KADRA / PROF. BRUNO KOPER
prof. Bruno Koper
<
1 / 1
>
>>

BRUNO KOPER urodził się 30 stycznia 1941 roku w Douarnenez w Bretanii. Studiował malarstwo na paryskim Beaux-Arts (1965-1968), historię sztuki i archeologii (1967-1969), pedagogikę sztuk plastycznych na Uniwersytecie w Vincennes (Paryż VIII) (1969-1972) oraz socjologię sztuki (1973-1977) w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Paryżu. W latach 1972-1973 odbyl staż w pracowni plakatu u prof. Henryka Tomaszewskiego na ASP w Warszawie. W 1985 roku obronił na Sorbonie doktorat z historii sztuki współczesnej na temat "Polska Szkoła Plakatu 1945-1981". Wykładowca historii plakatu w Wyższej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Strasburgu (1998-2000) oraz na Wydziale Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Paris 8 w Saint - Denis gdzie prowadził także pracownię plakatu i malarstwa (1990-2006). Od 2009 roku jako "visiting professor" wprowadził w Instytucie Edukacji Artystycznej APS w Warszawie wykłady z historii plakatu, prowadzi jego warsztaty i organizuje wystawy. Od 1960 roku brał udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach malarstwa, ilustracji, grafiki i plakatu we Francji, Polsce, Litwie, Niemczech, Macedonii, Grecji, Szwecji a także w Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Związany z międzynarodową grupą artystyczną Decentrystów uczestniczył w kilku wystawach tej grupy (Kalisz, Ostrowiec, Warszawa, Wilno...). Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych we Francji, USA, Argentynie, Włoszech, Maroku, Egipcie, Polsce. Pracuje jako ilustrator, akwarelista, plakacista, grafik i artysta-malarz. Uprawia dziennikarstwo i krytykę sztuki. Podróżnik, z pasją uprawia od ponad pół wieku turystykę rowerową - objechał na rowerze prawie cały świat. Mieszka i pracuje od ponad 50 lat w Paryżu.

 

Jako malarz, ilustrator i grafik staram się mieć ironiczny dystans do własnych plastycznych opowieści i dywagacji, poczucie humoru i lawirowanie wśród elementów banalnych, którym chcę nadać cechy zaskakujące i niespodziewane.

Jako wykładowca plakatu celem mego nauczania jest wyzwolenie wyobraźni studentów i pomoc w znalezieniu  najlepszego pomysłu celnie ilustrującego zadany temat i, przede wszystkim, plastycznej oryginalności najwiernie odźwierciedlającej osobowość młodego człowieka.