Agnieszka Sandomierz
>> czytaj więcej
Julia Kosałka
>> czytaj więcej
Dyplomy magisterskie 2019
>> czytaj więcej
Zapraszamy do polubienia nas na facebooku:

Rekrutacja - Instytut Edukacji Artystycznej APS w Warszawieoraz

Instytut Edukacji Artystycznej ApsDYPLOMY / DYPLOMY 2012 LICENCJACKIE / NATALIA GAJEWSKA
tytuł
<
1 / 3
>
>>

„Rozmowa” to rzeźba, która przedstawia układ dłoni w języku migowym. Dłonie te mają wyrażać kod, który jest odczytywany przez wszystkich. Hasłem układu jest zdanie „Świat potrzebuje przyjaźni”. W tym wyrażeniu chodziło mi głównie o ludzi głuchoniemych, którzy szczególnie potrzebują przyjaźni i zrozumienia. Skupiłam się na grupie osób, które myślą jedynie gestem. Cały układ jest dialogiem rąk, który poprzez swoje dynamiczne ustawienie tworzy własny kod plastyczny.

Rzeźba ma za zadanie przybliżyć świat porozumienia niewerbalnego, świat życia w ciszy. Zwrócić uwagę na ludzi szczególnie potrzebujących rozmowy.

Moim zamierzeniem było stworzyć dłonie, które nawiązują dialog nie tylko między sobą, ale również i odbiorcą. Wielkość wyrzeźbionych dłoni ma podkreślać sugestywność dialogu.

Do wykonania pracy zainspirowały mnie dzieła Krzysztofa M. Bednarskiego i Augusta Rodina. Artyści ci skupiali się na geście i jego symbolice.

W różnych epokach w malarstwie i rzeźbie szukam znaczenia gestu, odwołuję się do prac takich artystów jak Caravaggio, Michał Anioł czy Matthias Grünewald. W dziełach tych twórców, motywem przewodnim był kod, który miał określone znaczenie.

Kinematografia również oferuje przykłady dotyczące języka migowego. W filmach takich jak „Tamta strona ciszy” czy „Fortepian” poruszane są problemy ludzi głuchoniemych. Dłonie to jedna z najważniejszych form komunikacji dla niesłyszących. Właśnie dlatego stały się one głównym motywem mojej pracy rzeźbiarskiej.